Mowa rodzica – znaczenie dla rozwoju mowy dziecka

family-1237701_1920Dzieci naśladują wszystko i każdego w swoim otoczeniu, także mowę. W związku z czym zarówno Rodzice oraz inne bliskie osoby przebywające na co dzień z dzieckiem, mający wadę wymowy, są nieprawidłowym wzorcem w kształtowaniu języka przez malucha. Może to stanowić ogromną przeszkodę we właściwym przyswajaniu języka, którego skutkiem może być problem w komunikowaniu się oraz kłopot z przystosowaniem społecznym. Prawidłowo ukształtowana mowa rodzica ma ogromny wpływ na poprawne kształtowanie się mowy jego pociechy.

Wada wymowy ma także podłoże środowiskowe, o którym mowa powyżej. Nie jest to forma dziedziczenia języka lecz jego przyswajania za pomocą zmysłów słuchu i wzroku. Dziecko obserwując to jak mówimy, uczy się w ten sam sposób.

W głównej mierze chciałam zwrócić uwagę na to, że nieprawidłowo ukształtowana mowa Rodzica powoduje również późniejsze problemy z efektywnością prowadzonej terapii logopedycznej, ponieważ na co dzień dziecko ma niewłaściwy wzorzec wymowy. Często Rodzice nie zdają sobie sprawy z istniejącego stanu rzeczy, ani oni sami ani osoby z najbliższego otoczenia mogą nie słyszeć sposobu nieprawidłowego realizowania poszczególnych głosek. Dlatego tym bardziej ważne są konsultacje profilaktyczne, które zweryfikują przebieg rozwoju mowy dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *