Rola rodzica podczas terapii

rola rodzicaW pracy logopedycznej ważna jest nie tylko relacja logopeda – dziecko, ale również taka relacja jak logopeda – dziecko – rodzic. Rola rodzica, współpraca w terapii swojej pociechy jest ogromnie ważna – każdy logopeda stara się przekazać tą kwestie. Oczywiste jest, że to logopeda czuwa nad wszystkim, daje wskazówki jak pracować w domu, ale właśnie.. praca w domu jest jednym z czynników, dzięki któremu praca z dzieckiem owocuje zamierzonymi efektami.

Zmotywowany rodzic oznacza zmotywowane dziecko. Wraz z udziałem rodziców pracujących z dzieckiem w domu zwiększamy efektywność samej terapii. Ważnym czynnikiem motywującym myślę jest również to, że im ta współpraca podczas terapii będzie systematycznie realizowana tym szybciej się ona zakończy – w przeciwnym razie będzie ona długa i żmudna. Rozumiem fakt, że natłok obowiązków i brak czasu sprawia, że ćwiczenia logopedyczne w domu potraktowane są jako kwestia drugorzędna, ale jakże ona jest istotna dla samego dziecka – w końcu wszystko co robimy to właśnie dla swoich pociech.

Te ćwiczenia nie muszą zajmować nie wiadomo ile czasu. To jest tak jak z jedzeniem – mniej a częściej, będą wtedy lepsze rezultaty. Ćwiczyć można z dziećmi w zabawie, w drodze do przedszkola, przed obiadem, myjąc zęby itp. To nie musi wyglądać tak, że teraz siadamy i robimy ćwiczenia – ani to zachęcające ani interesujące w ogóle. Motywujmy dzieci, dzięki czemu one same będą wiedziały, że to ma jakiś sens przy czym zbudują dodatkowo swoją pewność siebie i chęć do dalszej współpracy.

Dajmy im przykład – dzieci są jak papużki, pięknie naśladują to, co robimy. To Wy Rodzice jesteście autorytetem dla swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *